Weber we wrocławskim Afrykarium

Budowę Afrykarium rozpoczęto w 2012 roku, a udostępniono gościom już jesienią 2014 r. Innowacyjność tego miejsca polega na odtworzeniu świata zwierząt, którego zwiedzający stają się częścią. Znajduje to także odzwierciedlenie w nowatorskiej konstrukcji obiektu (160 m długości, 54 m szerokości, 12–15 m wysokości). Na całość budynku składają się trzy kondygnacje, w tym jedna podziemna. Powierzchnia budynku łączy część użytkową (9.000 m2), usługową (7.000 m2) i zewnętrzną (7.500 m2).

Całkowita kubatura Afrykarium to 184.000 m3. Jego osobliwością jest całkowicie przeszklony tunel o długości 17 m. Przechodząc nim, można poczuć przynależność do świata przyrody i podziwiać żyjące w wodzie zwierzęta. Obiekt zaprojektowany został przez wrocławskie Biuro Projektów ARC2 Doroty i Mariusza Szlachciców. Charakterystyczny kształt Afrykarium oraz sposób wykończenia elewacji (czarny corian) nawiązują do biblijnej Arki Noego oraz kultury Czarnego Lądu.

Afrykarium, będące częścią wrocławskiego ogrodu zoologicznego, to pierwsza w Polsce realizacja, która mieści w swoich murach wiernie odtworzone warunki życia zwierząt afrykańskich, także morskich. Podczas budowy konieczne było uwzględnienie specyfiki obiektu – ściśle powiązanego z wodą oraz lokalizacji w pobliżu Odry. Kluczową kwestią dla inwestora był zatem wybór niezawodnych materiałów izolacyjnych. Zastosowano wyroby marki Weber.

Woda działa niszcząco na niektóre materiały i konstrukcje budowlane. Przed projektantami i konstruktorami stanęło nie lada wyzwanie – zaproponowanie rozwiązań, które pomimo niesprzyjających warunków terenowych (ledwie dwustumetrowa odległość Odry), sprawią, że budowla będzie miała zapewnioną szczelność i trwałość. Kompleksowe zabezpieczenie obiektu było istotne również ze względu na jego przeznaczenie – prezentację ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu realizowaną w 19 basenach i akwa riach o pojemności blisko 15 mln litrów wody.

Już na etapie projektu zdecydowano o użyciu bitumicznych materiałów izolacyjnych marki Weber w technologii Deitermann – Superflex 100 i Superflex 100 S. Oba materiały to elastyczne, dwuskładnikowe masy uszczelniające przeznaczone do trwałego i niezawodnego uszczelniania zewnętrznych elementów budowli stykających się z gruntem. Są odporne na starzenie i większość agresywnych substancji występujących w gruncie. Posiadają też krótki czas wiązania, dzięki czemu uzyskują szybką odporność na kontakt z opadami atmosferycznymi.

Ponieważ znaczne powierzchnie przeznaczone do zabezpieczenia umożliwiały natryskową aplikację materiałów, Weber zaproponował użycie preparatu Superflex 100 S. Przestrzeganie niezbędnych reżimów technologicznych określonych przez producenta zapewniał nadzór ze strony dostawcy materiału.

Informacje dotyczące obiektu
Rodzaj obiektu Budynek użyteczności publicznej
Przeznaczenie obiektu Obiekt rozrywkowy 
Miejscowość Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5
Inwestor ZOO Wrocław sp. z o.o.
Projektant ArC2 Fabryka Projektowa, Mariusz Szlachcic, Dorota Szlachcic
Zastosowane produkty Bitumiczne materiały izolacyjne marki Weber w technologii Deitermann – Superflex 100 i Superflex 100 S

Pobierz kartę obiektu

Kontakt dla mediów

Monika Mychlewicz

dyrektor marketingu marki Weber, Saint - Gobain.

Telefon kontaktowy:
+(48) 22 567 15 71

Magdalena Galant

Koordynator ds. komunikacji marki Weber, Saint-Gobain

Telefon kontaktowy:
+48 602 420 877