Papugi na ul. Gwareckiej 31

Wielu mieszkańców miast marzy o wniesieniu nieco koloru do szarości blokowisk. Mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej Gwarecka w Chorzowie wprowadzili tę myśl w życie. Przy okazji prac ociepleniowych i odnowienia budynku na ścianach na stałe „zamieszkały” wielobarwne papugi, które przełamały dominującą w okolicy stonowaną, pomarańczowo-beżową kolorystykę. Dzięki muralowi kamienica zyskała oryginalny wygląd i stała się powodem do dumy oraz elementem integrującym mieszkańców. Marka Weber miała swój udział w urzeczywistnieniu tego śmiałego pomysłu i objęła mecenat nad projektem.

Odważną koncepcję graffiti zrealizowano dzięki zaangażowaniu profesjonalistów – Iwona i Wojciech Zaczek, architekci, a zarazem mieszkańcy wspólnoty, podpowiedzieli najlepsze rozwiązanie projektowe. Zaproponowali, by każdej z klatek nadać inną identyfikację kolorystyczną. Aby budynek nabrał lekkości na tle nieba, jako bazę pod mural wskazano kolor szary. Dlaczego zdecydowano się na duże wielobarwne papugi? Ponieważ symbolizowały tęsknotę mieszkańców za ciepłem i egzotyką, a także odzwierciedlały wszystkie kolory wskazane do identyfikacji klatek.

Autorem murali został profesjonalny malarz artystyczny – Jerzy Staszczyk z Rebel Art, który na wykonanie każdego z nich poświęcił około siedmiu dni. Graffiti powstawało kilkuetapowo. Najpierw stworzono projekt w formie graficznej, który z wykorzystaniem farby w sprayu został przeniesiony jako szkic ze zdjęcia na elewację. Kolejnym krokiem było wypełnienie konturów kolorem za pomocą pistoletu.

Do malowania zastosowano farbę akrylową, która w tym przypadku sprawdziła się znakomicie, gdyż z łatwością uzyskano zamierzone kolory i odcienie. Silikonowa masa tynkarską weber TD341 pokryła elewację budynku, zapewniając wysoką trwałość oraz długotrwałą ochronę przed zabrudzeniami. Tynk zabezpieczył również powierzchnię przed porastaniem algami i grzybami. Same murale powstały dzięki farbie akrylowej weber FZ371, która stanowiła idealne rozwiązanie do barwnego wykończenia fragmentów elewacji zaprojektowanych w żywych i intensywnych kolorach.

Projekt okazał się dużym sukcesem zarówno ze względu na jakość i estetykę prac budowlanych, jak i funkcje społeczne – wielobarwne papugi stały się charakterystycznym punktem osiedla, który ożywił dzielnicę oraz połączył jej mieszkańców. Mural na ulicy Gwareckiej stał się także celem koneserów sztuki ulicznej i jest przez nich podziwiany oraz chętnie fotografowany. Oddolna inicjatywa Wspólnoty Mieszkaniowej Gwarecka wsparta profesjonalizmem i jakością marki Weber wpisała się już w chorzowską galerię artystycznych malowideł.

Informacje dotyczące obiektu
Rodzaj obiektu Budynek mieszkalny
Miejscowość Chorzów, ul. Gwarecka 31
Inwestor Wspólnota Mieszkaniowa Gwarecka
Projektant Iwona Zaczek, Wojciech Zaczek
Artysta Jerzy Staszczyk, RebelArt
Zastosowane produkty Silikonowa masa tynkarska weber TD341
Akrylowa farba elewacyjna weber FZ371

Pobierz kartę obiektu

Kontakt dla mediów

Monika Mychlewicz

dyrektor marketingu marki Weber, Saint - Gobain.

Telefon kontaktowy:
+(48) 22 567 15 71

Magdalena Galant

Koordynator ds. komunikacji marki Weber, Saint-Gobain

Telefon kontaktowy:
+48 602 420 877